Articles
Šikana dvou LGBT+ aktivistek nebere konce, ukrajinská policie nečinně přihlíží
Předsudečné útoky a homofobní hesla, to je v posledních letech každodenní realita členů a členek ukrajinské LGBT+ organizace Sphere. Ta čelí homofobním útokům nejen ze strany útočníků, ale i těch, kdo by je měli chránit – samotné policie. Ukrajinský režim bezpráví nečinně přihlíží. V rámci Maratonu psaní dopisů Amnesty International teď každý z nás může přispět k tomu, aby se situace změnila.
Je neděle 1. července 2018. LGBT+ komunitní centrum PrideHub v Charkově, druhém největším městě Ukrajiny, otevírá své dveře veřejnosti. Anna a Vira, zakladatelky organizace Sphere, která komunitní centrum provozuje, okamžitě čelí slovním útokům od lidí, kterým se nelíbí vzdělávací program centra. Tři dny nato zde vstupuje osm mužů, kteří agresivně narušují probíhající akci a nešetří homofobními nadávkami i výhrůžkami.
Podobných útoků ve Sphere bohužel zažívají spoustu. Přestože je Ukrajina v oblasti LGBT+ práv považována za jednu z nejpokrokovejších postsovětských zemí, nedaří se jí řešit stále rostoucí míru předsudečného násilí. “Sphere je jedinou organizací v Charkově, která pořádá akce pro LGBT+ lidi. Po celá ta léta se nevzdáváme,” popisuje Vira odhodlání organizace, kterou spoluzaložila.
Útočníci použili pepřové spreje
K prvním útokům došlo už v roce 2017 v rámci IDAHOT (Mezinárodního dne proti homofobii, bifobii a transfobii). Protože na Ukrajině – stejně jako v Česku – není legální manželství pro všechny, členky a členové organizace Sphere měli v plánu uspořádat happening, v rámci kterého měly dvě ženy naoko “uzavřít sňatek”. V tom jim však zabránila skupina asi třiceti mužů, kteří aktivistky a aktivisty obestoupili a za pokřiku homofobních nadávek na ně útočili pepřovými spreji.
Skupin zaměřených proti LGBT+ lidem je po celé Ukrajině několik. „Všechny tyto lidi znám jmény. Jejich míra nenávisti je vysoká,” vysvětluje Vira a dodává: “Mám podezření, že když přijmou nového člena, útok na nás je pro ně jakýmsi iniciačním rituálem.”
Počty útoků rostou
Počet útoků na Sphere každým rokem roste. Dochází k pravidelnému narušování akcí, poškozování majetku, močení na zdi PrideHubu, potřísnění dveřních zámků a klik fekáliemi, nebo k rozbíjení oken komunitního centra. Při prvním Charkov Pride pochodu konaném v září roku 2019 se jeho účastníci nevyhnuli ani fyzickým potyčkám s útočníky. A to vše za dohledu policie, která nejen že nezakročila, ale k homofobnímu pokřikování se sama připojila.
Kromě toho, že policie a úřady často sami přispívají k útokům vůči Sphere, nejsou schopni – nebo spíše ochotni – s těmito útoky něco dělat. Ve všech případech úřady nedokázaly adekvátně řešit hrozby vůči Sphere, přestože evidovaly stížnosti Anny a Viry na policii. Ta dosud vyšetřovala pouze tři z téměř třiceti incidentů, avšak žádný z nich nebyl nikdy klasifikován jako předsudečný útok, a ani nebylo zohledněn diskriminační motiv pachatelů.
Nevládní organizaci Sphere založily Anna Sharyhina a Vira Chernygina v září roku 2006 jako jednu z nejstarších feministických a LGBT+ organizací na Ukrajině. Oficiálně byla Sphere registrována v červnu roku 2008, kdy začala spojovat ženy bez ohledu na věk, rodinný stav, původ, víru a sexuální, náboženskou či jinou orientaci. Po mnoho let prováděla Sphere pouze uzavřené akce a programy pro ženy. V roce 2017 však rozšířila rozsah své práce i pro LGBT+ lidi a začala realizovat otevřené veřejné akce.
Maraton psaní dopisů je největší lidskoprávní kampaň na světě, která bojuje za nespravedlivě vězněné a perzekuované. Amnesty International vyhledává každý rok lidi a komunity, které čelí bezpráví, a jejich příběhy rozšíří do celého světa. Více na maraton.amnesty.cz
„Navenek vše vypadá skvěle, nikdo nás neodmítá, neponižuje, a všichni s námi komunikují s respektem – zatímco tiše zavírají složku s našimi případy a hážou ji do koše,” vysvětluje Anna, jak to s policií ve skutečnosti vypadá.
Trvalý stres z útoků Annu, Viru a všechny příznivce a příznivkyně Sphere emocionálně vyčerpává. Žijí v permanentním strachu. Místo toho, aby dívky z peněz organizace financovaly pořádání akcí, musí se neustále starat o svou bezpečnost a utrácet nemalé částky za nápravu škod nebo investic do lepších zabezpečovacích systémů, kterými se chrání před násilím.
„Chci, aby ti, kdo na nás útočí, nesli odpovědnost v souladu se zákonem. Chci, aby městské úřady vyjádřily jasnější postoj k našim duhovým průvodům a útokům na nás,” dodává Anna.
Ke změně můžete přispět i vy
Jako každý rok, i letos pořádá Amnesty International Maraton psaní dopisů, celosvětovou akci na podporu obětem bezpráví. Ke kampani se přidávají miliony lidí, kteří píší dopisy, e-maily a podepisují petice. Dopisy a zprávy přicházejí na ministerstva a podobně. Tolik podpory vytváří mezinárodní tlak, který příslušné autority nemohou jen tak ignorovat. Nastávají změny a oběti bezpráví získávají lepší podmínky.
Kampaň má za sebou hmatatelné výsledky – příkladem může být případ z Maratonu 2020 – studentovi a studentce z Ankary hrozily 3 roky vězení za uspořádání duhového průvodu. Díky obrovské podpoře v rámci Maratonu dopisů byli zbaveni všech obvinění.
V tento moment bylo zaregistrovaných 1371 akcí a napsaných 2269 dopisů proti bezpráví. Bude mezi nimi i ten váš?
Dopis buď můžete napsat sami doma, anebo se zúčastníte větší dopisové akce. Veškeré informace včetně vzorových dopisů a adres, kam je posílat, najdete na tomto webu.
Případ ukrajinské Sphere je jedním z 6 případů, které si letos Amnesty vybrala. Zapoj se i letos a napiš dopis proti bezpráví, kterému čelí Sphere a její zakladatelky. Podívejte se web maraton.amensty.cz a najděte si mezi "špendlíky" na maratonské mapě svou dopisovou akci, které se budete moct zúčastnit.
Autorka: Anna Pálová