Articles
Jaké to je být sociální mámou? Přijďte sdílet své zkušenosti na jedinečné setkání
Když mluvíme o pár dvou žen, které společně vychovávají dítě, obvykle mluvíme o dvou mámách, z nichž jedna je biologická a druhá sociální. Tyto dvě role jsou velmi rozdílnou zkušeností – podle žen, které zažily obojí, jsou tyto poddoby mateřství v některých aspektech nesrovnatelné. Sociální mateřství není, na rozdíl od biologického mateřství či otcovství, definovanou kategorií, ke které by se vztahovala jasná očekávání nebo jejíž podoby bychom mohli běžně okoukat od lidí ve svém okolí. Je tedy na sociální matce, aby svou roli vytvořila.
Před čím sociální matky stojí?
- Od sociální matky se očekává, že bude oporou biologické matce. Zároveň na ní zpravidla leží velký tlak na ekonomického zajištění rodiny. Statisticky se ale nachází
v horším postavení než muž v podobné roli, protože ženy v ČR mají v průměru o více než 20 % nižší výdělky.
- U sociální matky rodičovství může probudit silné mateřské pocity (někdy se dokonce hovoří i o mírném zvýšení hormonů), čímž se může dostat do situace, kdy se snaží plnit obě role naráz – jak mateřskou tak „podpůrně/živitelskou”.
- Před sociální matkou leží také úkol navázat a budovat si vlastní vztah se svým nebiologickým dítětem. Zkušenosti ukazují, že vztahy dětí k biologickým a sociálním rodičům mohou nabývat různých podob a zvlášť ve vypjatější životních etapách či situacích (např. v pubertě) může dojít i k situaci, kdy si druhý rodič od dítěte vyslechne věty typu „ty nejsi moje máma” a to i přesto, že v běžném životě obě ženy považuje za své matky a tak je i oslovuje.
- Sociální matka sama mnohdy touží ukázat okolí, že je i ona dobrou matkou, což podle některých vyžaduje značné úsilí a potřebu „být vždy o kousek lepší”.
- Ač sama v sobě i v páru je sociální matka se svou rolí v souladu a spokojená, může se určitý diskomfort či tlak objevit ze strany prarodičů či širší rodiny.
„Kdybych to dítě měla i já, bylo by to usnadnilo situaci mých rodičů, kteří nás dneska akceptují tak jako napůl; taťka je takovej jako na děti, tak on je jako rád za Toníka, mamka s tím jako ještě hodně bojuje. Já si myslím, že kdybych já měla taky dítě, tak že by ho víc přijali jako svý a snad by to zlepšilo tu situaci celkově.”
— Alena, sociální matka
Jste v roli sociální mámy a máte chuť o tom mluvit? Zajímá vás, jak sociální mateřství vnímají další ženy? Pak přijďte na setkání pro sociální mámy! Potkat se můžeme buď 17. října v čase 17:30–19:30 osobně v komunitním centru Železná 18 nebo 14. listopadu online na platformě Zoom. Přihlaste se vyplněním krátkého dotazníku.